W dniu 30 listopada 2015r od godz 14.00 odbyło się spotkanie Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z Sekretariatem Dialogu dla Zdrowia w składzie: Przewodniczący Stanisław Maćkowiak, Zastępca Przewodniczącego Jacek Gugulski i Prezes Mirosław Zieliński.
Spotkanie odbyło sie w konstruktywnej, ciepłej atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Stwierdzenie Ministra, iż wzorem partnerskiej współpracy europejskich instytucji (PE, KE) z europejskimi, pacjenckimi, parasolowymi organizacjami (EPF, Eurordis, itp) nadszedł czas na partnerską współpracę Ministra Zdrowia z reprezentatywnymi, parasolowymi, organizacjami pacjenckimi w naszym kraju, jest dla nas niezwykle budujące.
Potwierdzenie aktywności w ramach Dialogu dla Zdrowia jako realizacji deklaracji partnerskiej współpracy, z jednoczesnym apelem o wspólne działania i pomoc w opracowanie oraz przeprowadzenie koniecznych, dobrych zmian w systemie zostało przez nas odebrane jako moralny obowiązek i współodpowiedzialność.
Biorąc na siebie odpowiedzialność z tytułu reprezentowania naszych członków, złożyliśmy deklarację, iż w ramach Dialogu dla Zdrowia będziemy aktywnie pracować na rzecz eliminowania nieprawidłowości systemowych. Jednocześnie będziemy utrzymywać, sprawdzoną w dotychczasowej współpracy, możliwość rozwiązywania doraźnych spraw interwencyjnych w interesie pacjentów.
W trakcie potkania poruszono również działania w realizacji programu EUPATI mającego bezpośredni związek z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE.
W tej kwestii jest niezmiernie dużo pilnej pracy w dostosowanie obowiązującego prawa polskiego do zapisów Rozporządzenia.
Z punktu widzenia organizacji pacjentów kluczowym jest udział przedstawicieli organizacji pacjentów w komisjach bioetycznych oceniających badania kliniczne.
Kolejnym tematem poruszonym jedynie hasłowo, był problem opracowania i wdrożenia Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich.
Uzgodniono, że wzorem dotychczasowej współpracy, w każdym posiedzeniu Dialogu dla Zdrowia będzie uczestniczył jako przedstawiciel Ministra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Min. Piotr Warczyński. W zależności od omawianej tematyki oraz poziomu wagi poruszanych spraw na posiedzenia Dialogu dla Zdrowia będą zapraszani decyzyjni przedstawiciele departamentów oraz stosowni Wiceministrowie.
Zadeklarowano wspólnie, iż strony dołożą wszelkich starań, aby spotkania w ramach Dialogu dla Zdrowia przebiegały, wzorem spotkania z Ministrem, w atmosferze wzajemnego zrozumienia, odpowiedzialności, poszanowania poglądów i wypracowywania najlepszych rozwiązań dla pacjentów.